Dzień Geodety 5.09.2023

Dzień Geodety w Rzeszowskim Oddziale Stowarzyszenia  Geodetów Polskich

Obchody „Dnia Geodety” w Oddziale Rzeszowskim odbyły się w dniach 2-3 września 2023r. w Krasnobrodzie w zajeździe „U Buzunów”. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu geodetów z rodzinami.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem rynku w Józefowie.

Rynek miasta to jego wizytówka. Fontanna na rynku w Józefowie to wyjątkowa atrakcja turystyczna przedstawiająca naturalnej wielkości postacie zwierząt występujących w roztoczańskich lasach ośmiu zwierząt: ryś, dzik, głuszec, bielik, konik polski, wilk, jeleń. Na rynku znajduje się jeszcze zegar słoneczny.

Następnie udaliśmy się do czynnego kamieniołomu Babia Dolina i wieży widokowej z której podziwialiśmy piękny widok na Roztocze Środkowe. Po przyjeździe do Krasnobrodu zwiedzieliśmy Kaplicę Objawień, gdzie w 1640 roku Matka Boża objawiła się Jakubowi Ruszczykowi. W miejscu tym znaleziono Cudowny Obraz Matki Bożej, zwanej Matką Bożą Krasnobrodzką – Panią Roztocza. Przed tym Obrazkiem królowa Marysieńka odzyskała zdrowie.

Wieczorem w plenerze zorganizowaliśmy zabawy zręcznościowe i konkurs wiedzy geodezyjnej. Następnie przy dźwiękach muzyki i zapachu pieczonych smakołyków, ciekawie spędziliśmy popołudnie i wieczór. Zostały rozdane nagrody dla zwycięzców konkursów.

W drugim dniu odbyło się dalsze zwiedzanie Krasnobrodu: Skansenu  Etnograficznego „Zagroda w Guciowie”: budownictwo drewniane kryte strzechą, muzeum meteorytów z całego świata, eksponaty geologiczne z Roztocza, wyposażenie chałupy i stodoły, ciekawe eksponaty z lat 60, 70 i 80 XX w. Słuchaliśmy ciekawych opowieści miejscowych przewodników.

Potem udaliśmy się do Szczebrzeszyna, które jest najstarszym miasteczkiem na Zamojszczyźnie zwanym miastem trzech kultur i obrządków, które przez wieki tworzyły wielokulturowość tego terenu: Rynek z kamieniczkami, synagoga, cerkiew prawosławna, Św. Mikołaja i Św. Katarzyny oraz Pomnik Chrząszcza jako symbol miasta.

Przejazd do Zwierzyńca – Zwiedzanie Centrum Turystycznego, obiekty dawnej ordynacji, Kościoła na Wyspie oraz  jedynego na świecie Pomnika Szarańczy.

Data publikacji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *